Cumann na mBunscol Dhún na nGall

Promoting Gaelic games in Donegal primary schools

Fixtures

Allianz sponsors Cumann na mBunscol

Fixtures 2015/2016

Division 1 (13 a side)

Group 1

Carn Boys

Scoil Iosagain

Group 2

Scoil Cholmcille

Lurgybrack

Group 3

Stranorlar

Woodlands

Group 4

Gaelscoil Adhamhnán

Illistrin

First Round is to be played home and away.

Cup Competition Semi Final Shield Competition Semi Final

Winner 1 v Winner 2 Loser 1 v Loser 2

Winner 3 v Winner 4 Loser 3 v Loser 4

County Final (Cup) Shield Final

* A shield competition has been introduced to give schools more games.

1st game to be played by 11th of March

2nd game to be played by 8th April

Semi Finals before the 22nd of April

County Final to be played by 14th of May

Division 2 (11 a side)

Group 1

Killymard

Aodh Rua agus Nuala

Group 2

Dooish

Sessioghneill

Bundoran

(blitz)

Group 3

Newtowncunningham

Tooban

Group 4

Kilmacrennan

Dungloe

Glenswilly

(blitz)

Group 5

Scoil Eoghain Moville

Whitecastle

Muff

(blitz)

First Round is to be played home and away.

Blitz format requires 2 blitzes in total.

Winners of 3 v 5 to play off (Pre-lim)

Semi Final

Winner 1 v Winner 2

Winner 3/5 v Winner 4

County Final

1st game to be played by 11th March

2nd game to be played by 8th April

3rd game to be played by 15th April

Semi Finals before the 22nd of April

County Final to be played by 14th of May

Division 3 (9 a side)

Group 1 A

Barnesmore

Creevey

Group 1 B

Kilcar

Niall Mór

Group 2

Castlefin

Murlog

Dromore

(blitz)

Group 3

Milford

Convoy

Group 4

Doirí Beaga

Luinneach

Falcarragh

(blitz)

Group 5

Craigtown

Bridgend

Gaelscoil Buncrana

(blitz)

First Round is to be played home and away.

Blitz format requires 2 blitzes in total.

Preliminary

Winners of Group 1 A v B play off

Winners of 3 v 5 play off

Semi Final

Winner 1 a/b v Winner 2

Winner 3/5 v Winner 4

County Final

1st game to be played by 11th March

2nd game to be played by 8th April

3rd game to be played by 15th April

Semi Finals before the 22nd of April

County Final to be played by 14th of May

Division 4 (7 a side)

Group 1 A

Termon

Stramore

Group 1 B

Carrigart

Creeshlough

Group 2 A

Dobhair

Rann na Frirste

Group 2 B

Acres

Derryconnor

Group 3 A

St Stafans

Gleneeley

Maghera Beg

Group 3 B

Drumkeen

Lifford

St.Baithins

Group 4 A

Meenagowan

Portnoo

Glenties

(blitz)

Group 4 B

Carrick

Dunkineely

St Nauls

(blitz)

Group 5 A

St. Peters

Frosses

Group 5 B

Gaelscoil 4 Maistir

Ballintra

Group 6

Ballymena

Glenmakee

First Round is to be played home and away.

Blitz format requires 2 blitzes in total.

Winner of A games to play B games

Preliminary Blitz 1 Preliminary Blitz 2

Winners 1 Winner 3

Winners 2 Winner 5

Winners 4 Winners 6

County Final

Winner Blitz 1 v Winner Blitz 2

1st game to be played by 11th March

2nd game to be played by 8th April

3rd game to be played by 15th April

Semi Finals before the 22nd of April

County Final to be played by 14th of May

Division 5 (7 a side)

Group 1

Carrigans

Rathmullan

Group 2

Baile na Finne

Coimin

Tabhog

Group 3

Glencolmcille

Fintra

Gort na Cart &Crannog Bui

Group 4

Roshine

Gort a Choirce

Group 5

Devlinreagh

Group 6

Malin

Downings

Gaelscoil Moville

Tiernasligo

Group 7

Gaelscoil Eirne

Scoil Chaitriona

First Round is to be played home and away.

Blitz format requires 2 blitzes in total.

Round 2

Winners 2 v Winners 1

Winners 4 v Winners 5

Winners 3 v Winners 7

Winners 6 – Bye

Semi –Finals

4/5 v 2/1

3/7 v 6

County Final

1st game to be played by 11th March

2nd game to be played by 8th April

3rd game to be played by 15th April

Semi Finals before the 22nd of April

County Final to be played by 14th of May

Division 6 (5 a side)

Group 1

Rathdonnell

Rockfield

Glassan

Group 2

Loch an Iuir

Keadue

Belcruit

Leitir

Group 3

St.Mary’s Ardara

Meentinede

Kilkenny

Meenanerry

Group 4

Bracker

Droimnachrois

Bruckless

Each of the 4 groups play a blitz

The winner of each group play in a County blitz Final

1 school to organise the blitz- not the same school as last year.

1st game to be played by 11th March

2nd game to be played by 8th April

County Final to be played by 14th of May

Football Fixtures 2014/15

The committee has tried to make the fixtures meaningful and fair regarding travel to venues etc.

Each section will hold blitzes and this is indicated on the fixture list.  Please note the rules below each division in relation to how the competition will be played out!

Teachers are kindly asked to email results to: cumanndl@hotmail.com

Teachers are asked to refer to Rules & Regulations before playing their games.

All matches ‘2 touch’.

All fixtures are the same for boys and girls.

All qualifying games/blitzes should be finished before Easter 2015.

Co finals/blitzes will be arranged after Easter.

 

Division 1 (13 a side)

Section   1 Section   2
Scoil Iosagain, Buncrana Illistrin
St Pats, Carndonagh Lurgybrack
Sc. Cholmcille/Sc. Mhuire Gan Smal St Mary’s, Stranorlar
Gaelscoil Adhmhnan  Woodlands
  •  Each section to play three blitzes

 Blitz 1 – Buncrana.  Blitz 2 –  Letterkenny  Blitz 3 –  Carndonagh        

 Blitz 1 – llistrin . Blitz 2 – Lurgybrack.  Blitz 3 – Stranorlar                

           

 Round 1 to be played by 7th March

 Round 2 to be played by 14th March: Winners 1 v Runners Up 2

 Round 3 to be payed by 21st March; Winners 2 v Runners Up 1

 Semi Finals before the 28th of March at neutral venue

 

Division 2 (11 a side)

Section   1 Section   2
Killymard Kilmacrennan
Aodh Rua/Nuala Dungloe
Bundoran Glenswilly
 Section 3a  Section 4
Newtowncunningham  Sessioghneill
Tooban  Dooish
Section 3b
Scoil Eoin Moville
Whitecastle
  • Section 3a and 3b play home and away, then winners a v winners b
  • Section 1,2, each host a home blitz. 3 blitzes must be played
  • Section 4 play home and away. 2 matches must be played. A third match to be played if needed. ( Toss for venue)

 Round 1 to be played by 7th March

 Round 2 to be played by 14th March

 Play Off by 21st March

 Semi  Final to be played by 28th March

 Semi Final:

 Section 1 Winners v Section 4 Winners

 Section 2 Winners v Section 3 Winners

 Fixtures are for both boys and girls.

 Boys and girls final to be played at the same venue

 

 

Division 3 (9 a side)

Section 1 Section 2
Bridgend Castlefinn
Gaelscoil Buncrana Murlog
Craigtown St Bridgets, Convoy
 Section 3a  Section 4a
Kilcar Derrybeg
Killybegs Luinneach
Section 3b Section 4b
Creevey  Milford
Barnesmore  Falcarragh
  • Section 1 and 2 play a home blitz each. 3 blitzes must be played.
  • Winners of Section 3a and 3b play off. Committee draw for home advantage.
  • Winners of Section 4a and 4b play off. Committee draw for home advantage.
  • Semi Final – Section 2 v Section. Section 4 v Section 3

Blitz 1 to be played by 7th March

Blitz 2 to be played by 14th March

Blitz 3 to be played  by 21st of March

Semi Final to be played by 28th of March

Semi Final – Section 2 v Section 1

Section 4 v Section 3

Fixtures are for both boys and girls. County  Finals to played at a neutral venue, boys and girls finals will be on the same day.

 

Division 4 (7 a side)

               
 Section 1       Section 2           
Magherabeg Ballymena
Stramore N.S.
Termon
Section 3 Section 4
St. Baithin’s Frosses
Lifford Gaelscoil 4 Máistír
Gleneeley Dunkineely
Drumkeen

Section 5                                                     Section 6

Scoil na Carraige Mín na Gabhann
St. Peter’s Portnoo
Glenties
 Section 7
Rann na Feirste
 Section 8
Acres  Creeslough
Dobhair  Derryconnor

   Sections  1/3/4/6 play a blitz

   Sections 5/7/8 play on a home and away basis ( third game in case of a draw)

    Quarter Finals: Winners of Section 1 v Section 2, Section 3 v Section 4,                                              Section 5 v Section 6, Section 7 v Section 8

   Semi Final:  Winner 1/2     v   Winner Section   3/4,                                                                           Winner 5/6    v    Winner 7/8

Boys and girls games in both cases. Ballymena get bye into the Quarter Final

    Blitz 1 to be played by 28th Feb

    Blitz 2  to be played by 7th March

    Blitz 3 to be played by 14th of March

    Quarter Finals to be played by 21st March

    Semi Final to be played by 28th March

 

Division 5 (7 a side)

Section 1 Section 2 Section 3 Section 4  Section5      Section 6
Tiernasligo St. Nauls Mín T. Dé  Bunbeg Tabhóige  Devlinreagh
Gaelscoil Feabhail Sc. Caitriona Fintral  Gortahork Coimin  Ramelton
Malin Pettigo Scoil Chaisil  Roshine Drumoghill  Downings
Ballymena  Gaelscoil Eirne     Fintown  
       l  
           

  Each section to play 1 blitz. ( Play by of 7th March)Draw to be    made for host blitz.

  2nd Round Section 1 v Section 5 home and away                                                                Section 2 v Section 3 home and away                                                                Section4 v Section 6 home and away  

 Second round to be played by 14th March

Winners of each section play in 3 team final blitz after Easter.                              

 

 

Division 6 (5 a side)

Section 1 Section 2 Section 3                     Section 4
Rathdonnell Bruckless Brackey Belcruitl
Glassan N.S. Mín an Aoirí Litir Loch an Iúir
Rockfield Gort na Cart/ Crannogbuí Drimnacross Keadue
Ardara  Min Tine Dé
  • Section 1 to play home and away, 3rd game if needed
  • Section 2/3/4 to play blitz
  • Winners of each section to play in County Final blitz
  • All matches – boys and girls where appropriate